Düzce Üniversitesin' de Farkındalık Kampanyası

Düzce Üniversitesi'nde 'Karton/Plastik Bardak Olmasa da Olur' Kampanyası Büyük İlgi Gördü

Ekoloji Yayın: 29 Haziran 2024 - Cumartesi - Güncelleme: 29.06.2024 16:28:00
Editör - Haber Merkezi
Okuma Süresi: 3 dk.
Google News

 

Düzce Üniversitesi Düzce Meslek Yüksekokulu ve Sürdürülebilirlik ve Yeşil Kampüs Topluluğu (DÜSÜYET) tarafından Orman Fakültesi’nde düzenlenen ‘Karton/Plastik Bardak Olmasa da Olur’ kampanyası, öğrencilerden büyük ilgi gördü. Kampanya, öğrencilerin çay ve kahvelerini kendi bardakları ile indirimli olarak almalarını teşvik ederek, çevreye duyarlı bir davranış sergilemelerini sağladı.

Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği (DÜSİD) Koordinatör Yardımcısı Arş. Gör. Özcan Akın, kampanya hakkında bilgi vererek, kısa sürede yaklaşık 2000 öğrencinin kampanyaya katıldığını ve bu sayede karton bardak kaynaklı 8 kg atık oluşumunun önlendiğini belirtti. Ayrıca, karton bardak kullanılmaması sayesinde 1100 kg karbon salınımının engellendiğini ve iklim değişikliği ile mücadelede olumlu bir katkı sağlandığını vurguladı.

Arş. Gör. Özcan Akın, kampanyanın önemine değinerek, "Türkiye’de her yıl yaklaşık 2 milyar karton bardak kullanılmaktadır. Bu bardakların üretimi için 500 bin ağacın kesilmesi gerekiyor. Ayrıca, karton bardakların iç yüzeyi plastik ile kaplı olduğundan geri dönüşümü oldukça zor ve dünyada kullanılan bardakların yalnızca %1’i geri dönüştürülebiliyor. Bu bardakların kullanımı, tüketicilerin sağlığı açısından olumsuz etkileri kanıtlanmış mikro plastiklere maruz kalmasına sebep oluyor. Sera gazı oluşumunu azaltmak, plastik kirliliğini engellemek ve sağlık açısından olumsuz etkilere maruz kalmamak adına cam, seramik bardaklar veya termos kullanımı arttırılabilir" dedi.

Özcan Akın, kampanyanın önümüzdeki akademik yılda tüm yerleşkelerde yaygınlaştırılması için gerekli altyapı çalışmalarının devam edeceğini belirterek, tüm üniversite mensuplarını ‘Karton/Plastik Bardak #olmasadaolur’ demeye davet etti.                                                                                                                                                                                                        

Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.